Mar

Bitka za Zalog

. Posted in Novosti

Članak i ilustracija su u potpunosti preuzet sa Hrvatskog hokejaškog portala. Napisao: Drax

Mladost je na gostovanju kod izravnog suparnika za mjesto u doigravanju izgubila važnu utakmicu protiv Slavije. "Mamuti" su u pomlađenom i oslabljenom sastavu pružili žestok otpor domaćinu, ali su na kraju ipak morali priznati poraz. Ljubljančani su u prvom dijelu susreta imali više od igre no svoju su premoć iskoristili tek u završnici trećine s dva uzastopna zgoditka. Domaći su zadržali inicijativu i u nastavku susreta no mladostaši su sredinom druge trećine dvaput za redom zatresli protivničku mrežu. Unatoč svim naporima Slavije u drugom dijelu trećine, Mladost je zadržala rezultatsku ravnotežu sve do odlaska na drugi odmor. Domaći su u zadnju trećinu ušli napadački i na samom početku se vraćaju u vodstvo. Zagrepčani se nisu predavali, ali im je bivalo sve teže nositi se s protivnikom. Neizvjesnost je potrajala sve do same završnice kad Ljubljančani novim pogotkom odlučuju pitanje pobjednika.

Slavija - Mladost 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

Ljubljana, dvorana u Zalogu, 16.12.2017.

Mladost 6 min

Slavija: Zorman, Pogačar - Bernard, Čampa, Snoj M., Bohinc, Čuden - Miklavčič, Leben, Ferle, Vidic, Kisovec - Kompolšek, Hoffman, Glavan, Trškan, Pušenjak. Trener: Avgustinčič

Mladost: Štimac-Rojtinić, Rastovski - Cerovečki N., Kramarić, Šutevski, Martinić, Smerdelj - Cerovečki R., Dobrić, Jakovac, Kozina, Ivšac. Trener: Franjković

Nastavila se kalvarija Mladosti u ovoj sezoni. Ako je već bilo teško skupiti igrače za daleki put u Novi Sad, teško je pronaći prihvatljivo objašnjenje za polupraznu klupu "mamuta" na gostovanju na sat i pol vožnje udaljenoj Ljubljani. Od standardnijih igrača u postavi nije bilo braniča Delića, Ljubića, Borića, Nikše Trstenjaka ni Matošića kao ni napadača Tome Trstenjaka, Večerine, Pleštine, Novaka niti Čunka. Među navedenima nalazili su se najučinkovitiji napadač Novak sa 16 bodova, treći igrač po broju bodova, Nikša Trstenjak koji ih je skupio 10 te dvojica od trojice igrača koji sa po 8 bodova dijele četvrto mjesto, Tomo Trstenjak i Čunko. U Zalogu su nastupili drugi strijelac Smerdelj s 14 bodova i jedan od trojice sa po 8 bodova, Robert Cerovečki.

Na drugoj strani nalazio se sastav Slavije. Ljubljančani također imaju dosta poteškoća u sastavljanju momčadi. Klub je napustilo dosta iskusnijih igrača, ali je trener Avgustinčič na raspolaganju imao veći broj mlađih igrača, nekadašnjih prvaka u mlađim uzrastima koji znaju igrati, ali im nedostaje iskustva. Slavija je Zagrepčane dočekala na sedmom mjestu s istim brojem bodova kao i Vojvodina na osmom, a minimalnom prednosti u odnosu na Mladost. Slavija je tijekom studenog odigrala četiri utakmice u kojima je slavila u Mariboru, ali i izgubila od Celja, Triglava i Crvene zvezde. U posljednjoj utakmici prije dvoboja s mladostašima, Ljubljančani su na svom ledu iznenadili Medveščaka pobjedom od 4:3. Najopasniji napadač domaćih bio je Čuden, a iz drugog plana prijetili su napadači Bohinc i Snoj te branič Čampa. U sastavu u kojem se nalazilo šest juniora, nedostajali su prvi vratar Pavlič te napadači Ilovar i Jeriha.

Gosti su izveli prvu akciju u utakmici, Šutevski je u prvoj minuti pucao iskosa s desne strane, a Zorman je bio na mjestu. Slavija je brzo preuzela inicijativu i ubrzo su se akcije pred vratima Mladosti počele nizati jedna za drugom. Štimac Rojtinić je imao pune ruke posla, ali je svojim obranama spriječio domaće da već u ranoj fazi utakmice ne naprave značajniju razliku. Zagrepčani su uglavnom bili sabijeni na svoju polovicu i tek su povremenim protunapadima držali "crne" na oprezu. Dobrić je tako u četvrtoj minuti izveo prodor kroz obranu Slavije i pucao iz neposredne blizine, ali bez uspjeha.

Isključenje Kramarića u petoj minuti dalo je dodatni poticaj naletima domaćih. Međutim, prije nego što su stigli izvesti bilo kakvu opasniju akciju, Ljubljančani su ostali na dvije minute bez Snoja. U igri četvorice protiv četvorice nismo vidjeli nikakvih akcija pa smo na nova uzbuđenja morali pričekati do sedme minute kad Smerdelj s igračem više puca s lijeve strane no Zorman se nije dao iznenaditi. Minutu kasnije Kramarić izvodi slalom kroz postavu "crnih" i puca iz blizine, ali bez uspjeha. Ljubljančani su ostali zbunjeni inicijativom gostiju koji su nastupili sa samo dvije petorke.

Smerdelj se u 11. minuti našao pred golom domaćih i pucao bekhendom no pak nije prošao pokraj Zormana. Razvila se potom ravnopravna igra u kojoj su oba sastava imala svoje prilike, a onda je u 15. minuti ponovo na klupu za kažnjene sjeo Kramarić. Zagrepčani su discipliniranom igrom u obrani držali "crne" podalje od svojih vrata. Vrijeme je prolazilo, a Slavija nije uputila nijedan udarac prema vratima. Kad se već činilo da su se "mamuti" izvukli, domaći su ipak zatresli mrežu. Čampa je opalio s plave linije i pogodio u blok od kojeg se pak odbio do Bohinca koji udarcem iz sredine postiže pogodak.

Mladost je tri i pol minute prije kraja trećine nastojala zatvoriti igru i pričekati prijeko potreban odmor. Isprva se činilo da se gostima plan ostvaruje no onda su Slovenci ponovo pogodili mrežu. Čuden je iz lijevog kuta ubacio pak pred vrata odakle Čampa šalje pak pod prečku. Ovaj je pogodak uzdrmao Zagrepčane koji su u preostalih pedesetak sekundi jedva izdržali da ne prime i treći pogodak. Ljubljančani su žestoko pritisnuli "žute" i u kratkom razdoblju zasuli Štimca-Rojtinića kišom udaraca. Vratar gostiju je sve izdržao i svojom izvedbom zadržao kakvu-takvu nadu "mamuta" u povratak u utakmicu.

Slavija je u nastavak susreta ušla otvoreno ne bi li što prije slomila otpor Zagrepčana. "Žuti" su isprva prihvatili taku igru pa smo gledali brz hokej s nizom prilila na obje strane. Ljubljančani su ubrzo preuzeli inicijativu pa se Štimac-Rojtinić našao pod baražnom paljbom sa svih strana. Mladost se teško nosila s brzim i agresivnim domaćim hokejašima koji su cijelo vrijeme igrali na rubu prekršaja, a nerijetko i preko njega. Naleti "crnih" nisu jenjavali, a gosti su zaprijetili tek u 25. minuti kad se pred vratima Slavije našao Martinić. Mladostaši su priliku za povratak u utakmicu dobili u 27. minuti kad je Leben kažnjen s dvije minute i disciplinskom kaznom zbog naleta na glavu protivnika.

Zagrepčanima je trebalo svega 12 sekundi da iskoriste brojčanu prednost. Nakon osvojenog bulija u napadačkoj trećini pak je došao do Dobrića u sredini. Mladi napadač "žutih" predaje pak nadesno odakle Smerdelj udarcem iskosa zakucava pločicu u rašlje. Domaći nisu očekivali ovako učinkovit napad protivnika pa im je trebalo vremena da se priberu. Međutim, "mamuti" su samo dvije minute kasnije, ponovo udarili. Smerdelj je vratio pak na plavu liniju odakle je Nikola Cerovečki udarcem iz prve iznenadio Zormana i postigao svoj prvi seniorski zgoditak. Izjednačenje je potpuno "odsjeklo noge" Ljubljančanima koji gotovo pet minuta nisu mogli stvoriti akciju za pogodak.

Malobrojnim mladostašima je odgovaralo zatišje koje im je omogućilo da smanje utrošak energije i čuvaju aktivni rezultat. Na prvu iduću prigodu trebalo je pričekati do 35. minute kad je Bohinc tukao iz sredine, a Štimac Rojtinić zaustavio pak. Uslijedilo je još jedno mirno razdoblje tijekom kojeg su "žuti" onemogućili protivnika da prijeti njihovim vratima. Prekršaj Ferleta dvije minute prije kraja trećine nagovijestio je da bi mladostaši na drugi odmor mogli poći s aktivnim rezultatom. Zagrepčani ovog puta nisu bili previše opasni s igračem više. Jednu su priliku imali i domaći pa kad je sirena označila završetak trećine, "žuti" su bili i više nego zadovoljni ostvarenim tijekom  drugih dvadeset minuta.

Mladost je u posljednju trećinu ušla s Rastovskim između vratnica jer se Štimac-Rojtinić lakše ozlijedio. Domaći su od prve minute krenuli žestoko prema vratima "žutih" jer im rezultat nikako nije odgovarao. Novi čuvar mreže gostiju nije dobio puno vremena za prilagodbu. U 42. minuti brani pokušaj Ferleta iz blizine, a minutu kasnije zaustavio je i udarac Trškana s lijeve strane. Pritisak "crnih" se nastavio i nešto kasnije, Slavije je ponovo imala prednost. Čuden je osvojio buli u napadačkoj trećini te ubacio pak pred vrata odakle ga Bohinc posprema u mrežu. Mladost je dvije minute kasnije imala odličnu priliku za izjednačenje no Šutevski je udarcem iz blizine pogodio stativu.

U 45. minuti Leben je zbog prigovora morao otklizati na klupu za kažnjene. Uzme li se u obzir da su od desetorice igrača, čak četvorica mladostaša, Robert i Nikola Cerovečki, Kramarić i Smerdelj u nekom trenutku morali napuštati igru nakon teških, a ponekad i pogibeljnih naleta domaćih teško je imati razumijevanja za prigovore Ljubljančana na suđenje kad im se, obzirom na način igre, često gledalo kroz prste. Zagrepčani su brojčanu prednost uživali nešto više od minute tijekom koje su u par navrata zaprijetili Zormanu. Međutim, u 46. minuti prekršaj pravi Martinić pa su se snage izjednačile. Idućih četrdesetak sekundi se malo toga zanimljivog događalo, a domaći nisu bili posebno opasni ni tijekom minute s igračem više.

Slavija je ipak zadržala napadački zamah pa su se Zagrepčani našli pritješnjeni u vlastitoj trećini. Kako je vrijeme odmicalo, "žuti" su se sve teže nosili s vlastitim umorom i protivnikom. Umjesto po navalama ili braničkim parovima, mijenjali su se kako je tko na klupi dolazio do zraka. Domaći su osjetili poteškoće suparnika pa su pojačali pritisak. Naleti "crnih" nizali su se jedan za drugim no Rastovski je bio na visini zadatka te je zaustavljao sve što je letjelo prema njegovom golu. Ofanziva Ljubljančana prenijela se i u drugi dio trećine. Najbolju prigodu domaći su imali u 54. minuti kad je Bohinc opalio s lijeve strane, a vratar gostiju sjajnom reakcijom sačuvao svoju mrežu. Kad je Ferle napravio prekršaj u 55. minuti, Zagrepčani su mogli doći do daha, ali i krenuti na sve ili ništa.

Trener Franjković je pozvao pola minute predaha kako bi odmorio svoje igrače i dao im posljednje upute za napad. "Mamuti" su navalili prema vratima Slavije i u par navrata zapucali prema golu no Zorman je svaki put bio na mjestu. Izdržavši dvije minute s igračem manje, domaći su u posljednje tri i pol minute ušli s golom prednosti i visokim borbenim moralom. Dvije minute prije završetka trećine, priči je došao kraj. Bernard je s desne strane ubacio pak pred gol gdje se najbolje snašao Bohinc te preciznim udarcem upotpunio hat trick. Do kraja susreta više nije bilo vremena ni za kakav preokret. Posljednu prigodu na utakmici stvorio si je Kramarić koji je izveo slalom kroz obranu "crnih" no njegov udarac iz blizine nije pronašao put do mreže.